טיפולים ברפואה משלימהרפואה משלימה

טיפול טבעי בהפרעות במערכת העיכול

טיפול טבעי לבעיות במערכת העיכול על פי הנטורופתיה אשר רואה במערכת העיכול מרכזית למניעה וטיפול במחלות רבות.

טיפול טבעי בבעיות עיכול או בבעיות במערכת העיכול על פי הגישה הנטורופתית מאפשר להביא את הגוף בכלל ואת מערכת העיכול בפרט למצב בריא ולהתמודד עם מחלות רבות כגון: אי סבילות למזון, אלרגיות למזון, תסמונת מעי רגיז IBS, עצירות, שלשול, סרטן המעי הגס ומחלות מעי דלקתיותקרוהן וקוליטיס. כאבי בטן, גזים ונפיחות צרבות ורפלוקס- בקע סרעפתי. טיפול נכון במערכת העיכול יוביל לשיפור משמעותי בכל מערכות הגוף ובמצב הבריאות הכללי. הידעתם? מחלות רבות מתחילות מתהליכי עיכול לקויים, לדוגמא:

• עיכול לא תקין של חלבוני חלב גורר אלרגיות בעור ובמערכת הנשימה.
• עיכול לא תקין של פחמימות מביא לתסיסה, גזים ונפיחות.
• עיכול לא תקין של שומנים גורם לצואה לבנה.

לעיכול יש גם היבטים רגשיים המבטאים את הקושי בהתמודדות עם המציאות. מצבי סטרס, חרדה ועומס גורמים וכאבי בטן, שלשולים, עצירות, מעי רגיז ועוד.

מאפיין מרכזי של פתולוגיות במערכת העיכול הינו שחלקן יכולות להופיע לכל אורך צינור מערכת העיכול. צינור העיכול כולל את הפה הוושט הקיבה, המעי הדק, המעי הגס, החלחולת ופי הטבעת. איברים תומכים הם הכבד המרה והלבלב. ולכן ישנה חשיבות מרכזית בשמירה על תקינות צינור העיכול ולמניעה של פתולוגיות נפוצות.

הפרעות במערכת העיכול מהוות את האחת הבעיות הנפוצות ביותר האופייניות לכל הגילאים אך בעיקר בגיל הזהב. כמו אי סבילות למזון, אלרגיות למזון, תסמונת מעי רגיזIBS , עצירות, שלשול, סרטן המעי הגס ומחלות מעי דלקתיות – קרוהן וקוליטיס. כאבי בטן, גזים ונפיחות צרבות ורפלוקס- בקע סרעפתי

מערכת העיכול היא גם מרכיב חשוב במערכת החיסון. בדופנות המעי ממוקמים תאים שמייצרים נוגדנים-IgA (אימונוגלובוליןA ) המפרישים חומר המגן על המעי באמצעות קשירה לחיידקים. ובכך מונע מהם לחדור דרך דופנות המעי ולהכנס למערכת הלימפה או לזרם הדם. אנשים הסובלים בליקוי בהפרשה של IgA מפתחים זיהומים חוזרים ואי סבילויות למזון.

ככל שאנחנו מתבגרים, כמה גורמים עלולים להשפיע לרעה על מערכת העיכול שלנו.

טיפול טבעי לעצירות ושלשולים

הגורמים לעצירות – פריסטלטיקה נמוכה של המעי, אי שתייה מספקת של מים, סטרס, מעי רגיז, אי סבילות ואלרגיות למזון, גורמת לגזים נפיחות, טחורים, פיסורה.
שלשולים- נובעים מתהליך דלקתי, זיהום חיצוני, מזון מקולקל, אי סבילות למזון, אלרגיות למזון, סטרס והתרגשות, מעי רגיז, שימוש בתרופות ועוד. שלשותים תכופים גורמים להפרת האיזון של האלקטרוליטים, התייבשות, חולשה, איבוד נוטריינטים חשובים.

טיפול טבעי לאי סבילות למזון

מצב בו מערכת העיכול מתקשה לעכל מרכיב תזונה מסוים עקב חסר באנזימים מתאימים. גורמת לתופעות לוואי של כאבי בטן, נפיחות, גזים ובחילות. תגובת מערכת החיסון אינה מידית וישירה, לעומת אלרגיה למזון שגורמת לתופעות כגון קשיי נשימה, ביטויים דלקתיים בעור ובמעי, שלשולים מגרנות ועוד.

הטיפול הנטורופתי העיקרי מבוסס על אנזימי עיכול ופרוביוטיקה
אלרגיות למזון קשורות לחדירות מוגברת של מערכת העיכול. חשיפה מוקדמת מתקופת הילדות למזונות אלרגניים כמו ביצים חלב וסויה יכולה להוביל להתפתחותן של רגישויות ארוכות טווח למזונות אלו
לחיידקים ידידותיים יש תפקיד ייחודי וחיוני. הם עוזרים לשמור על ניקיון המעי באמצעות ייצור 12B. כמו כן הם מונעים מהחיידקים המזיקים להתרבות יתר על המידה. כאשר חיידקים מזיקים מתרבים במעי הגס ונכנסים למעי הדק, הם גורמים להפרעות בספיגה ובעיכול של מזונות שונים. בפחמימות שלא עוכלו כראוי מתחילות לתסוס במעי הגס וגורמות לנפיחות, גזים, שלשול או עצירות, וגם לעייפות.

אחד הגורמים לשגשוג יתר של החיידקים המזיקים הוא שימוש מופרז באנטיביוטיקה. במצב של רפלוקס מהמעי הגס למעי הדק הסופי- האילאום, החיידקים האלה עלולים לחדור גם למעי הדק. ושם הם פוגעים בספיגת הוויטמינים 12B וגורמים לחסרים חמורים.

החיידקים הטובים כוללים לקטובצילוס, ביפידובצילוס וE קולי. בריאות המעי מחייבת את נוכחותם של אורגניזמים אלה בכמות נאותה. העשרת המעי בחיידקים טובים עשויה לשפר משמעותית את מצבם של חולי קרוהן וקוליטיס.
תוספת של חיידקים ידידותיים עשויה גם להקל על עצירות כרונית, מטפלים בזיהומי הליקובקטר פילורי, מעכבים שגשוג יתר של פטריית השמר – קנדידה, ומחזקים את מערכת החיסון. ובכך לשפר את יעילותה בהגנה על בריאותנו.

פטריית השמר – קנדידה עלולות להיכנס למעי הדק ולגרום להתנקבויות זעירות של הדפנות, זה נקרא תופעת המעי הרגיז או הדליף. מצב זה עלול לגרום לאלרגיות למזון, שכן חלקיקי מזון גדולים מדי יכולים לחדור דרכן לזרם הדם, ולגרום לתגובות מוטעות של המערכת החיסונית שתוקפת את תאי הגוף עצמו.

מחלות שגורמות לחדירות המעי הן דלקת מפרקים ניוונית, אסתמה, דלקת שדרה, אלרגיות למזון, אקזמה הפרעה בתפקוד הלבלב, דלקת קיבה חריפה, מחלת צליאק, זיהום HIV, סיסטיק פיברוזיס, אלכוהוליזם, זיהום לאחר ניתוח, וסוגים מסוימים של תרופות וסמים משפיעים גם הם לרעה על חדירות המעי, לדוגמה, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), תרופות כימותרפיות, קוקאין, גם חלב פרה גורם לתסמונת המעי הדליף.

טיפול טבעי בבעיות במערכת העיכול

ברפואה משלימה יש אפשרות לבדוק את נושא האלרגיה ואי סבילות למזון בעזרת תשאול מקיף ובדיקות אנרגטיות מיוחדות.
יש לפנות לתזונאי קליני המתמחה ברפואה משלימה ונטורופתיה. כדי להתאים את דרכי הטיפול והתזונה המותאמות לאדם.

טיפול טבעי לכאבי בטן גזים ונפיחות

אנזימי עיכול, כלורלה – משפרת תהליכי עיכול ופעילות מעיים, מונעת עצירות וזיהומים. אצידופולוס.
הקפידו ליטול תוספי פרוביוטיקה לפני טיפול אנטיביוטי, במהלכו ושלושה שבועות אחריו.

טיפול טבעי למעי הרגיז –IBS

אשווגנדה – ג'ינג'ר הודי– משפר עיכול וספיגה, מפחית סטרס.
משקה אלוורה – מסייע לריכוך הצואה במצבי עצירות.
ביו 25- של סופארב- חיידקים פרוביוטים מסייעים במצבי IBS
VM2000 של סולגר, השלמה חיונית של ויטמינים ומינראלים, עשיר בויטמיניB – החיוניים לוויסות מערכת העצבים

טיפול טבעי בקנדידה ופטריות שמר

קנדי ריד, חומצה קפרילית, כמוסות שום עשויים לדכא את הצמיחה המוגברת של החיידקים ופטריות השמר, ביו פימייל-פרוביוטיקה, כמוסות שמן אורגנו.
התזונה המערבית העשירה בשומנים ובבשר ודלה בסיבים תזונתיים מעודדת את צמיחתם של חיידקים מזיקים. -להפחית במוצרי בשר וחלב.
חומצת שומן אומגה 3 המכילהDHA מגינה על המעי באמצעות הפחתת התהליך הדלקתי.

פלבנואידים – נוגדי חמצון חזקים נקשרים לעודפי ברזל ומפחיתים דלקת במחלות מעי דלקתיות. מצויים בתה ירוק ובירקות ירוקים.

תוסף קוורציטין המצוי בבצלים, תה, חמוציות ותפוחים, מעכב ביעילות את שחרור ההיסטמין, ומהווה טיפול בסינוסיטיס ותסמונת המעי הדליף
תזונה עשירה בירקות, קטניות ודגנים. ארטישוק ירושלמי, בצלים, שיבולת שועל, ובננות.

חשוב להימנע מעודף סוכרים פשוטים בתזונה שכן הם גורמי להפרת האיזון החיידקי במעי ובמיוחד מעודדים צמיחה מוגברת של פטריות שמר.

טיפול טבעי בעצירות – שתיה רבה של מים. תוספת חיידקים פרוביוטיים ואנזימי עיכול לדוגמא: אצת כלורלה וכמובן פעילות גופנית יומית. להגברת עמידות הגוף לשברים ואוסטאופורוזיס.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על יעל גורסטן

Back to top button