פרחי באךרפואה משלימה

טיפול במצבים נפשיים באמצעות פרחי באך

לפרחי באך יכולת להתמודד עם מצבים נפשיים שונים, כגון מתח, חרדה, פחד, תסכול, קנאה, אגוצנטריות ועוד.

לפי הרפואה המשלימה בכלל וד"ר אדוארד באך בפרט, כל מחלה היא פסיכוסומאטית, זאת אומרת, קשורה לנפש, למצב הרגשי – נפשי – אנרגטי של האדם. כל מצב שבו הגוף פגוע שייך לאיזשהו רגש או חוויה שהאדם חווה בעבר או חווה בהווה.

לפרחי באך יכולת להתמודד עם מצבים נפשיים שונים, כגון מתח, חרדה, פחד, תסכול, קנאה, אגוצנטריות ועוד.
כל התחושות האלו נגרמות כתוצאה מחוויות שחווינו בחיינו, מהדרך שבה גדלנו ולמעשה ממי שאנחנו. הרגשות הקשים הללו הנחווים מקורם בפחד, אותו פחד הישרדותי שאנו חיים איתו והוא מהווה סוג של דחף בחיינו. הפחד יוצר פעמים רבות מתחים ולחצים, ובמקום להיות מוזנים מבאר האהבה אנו מוזנים מבור הפחד עליו כבר הרחבנו בעבר. הפחד וכל "תוצרי הלוואי" (כעסים, מתחים, תסכולים ועוד) יוצרים חוסר הרמוניה מבחינה נפשית, היות ואנחנו לא מתמודדים עם הרגשות הקשים, והם יוצרים אצלנו בגוף מעין לבה רותחת, שמבעבעת ומפירה את האיזון הקיים. וברגע שקיימת דיסהרמוניה נפשית, נוצר פתח לדיסהרמוניה גופנית, מה שאומר מחלות.

התמציות השונות פועלות בהתאם לתדר, לאנרגיה, ו"מנקות" את הרגשות הקשים על ידי הצפתם והעלאתם למודעות, כמו הר געש. כל הרגשות הקשים, המודחקים והלא מודחקים, עולים ופורצים החוצה, והרי ידוע שהלבה מסוכנת ביותר כאשר היא רוחשת וגועשת בתוך הר הגעש וברגע ההתפרצות. לאחר מכן הלבה מתקררת. וזה התהליך שהמטופל חווה בעת לקיחת התמצית, כאשר שוכנת הלבה בדמות רגשות קשים ולא מעובדים, בתוכו.

הרגשות "מתבשלים" בתוך הגוף, יוצרים חוסר איזון נפשי שמביא פעמים רבות גם לבעיות פיזיות.

התמצית תעזור לתקן את חוסר האיזון על ידי הצפת ה"לבה" מעל פני השטח, למודעות.

בעת לקיחת התמצית יש לעתים התפרצות, מה שנקרא "ריאקציה".
ריאקציה היא התגובה לתמצית, תגובה שיכולה לעתים להתבטא כהחרפת המצב הקיים, למשל, אדם שסובל מכעסים מודחקים, וה"לבה" שלו היא כעס שהולך ומתבשל, הולך ורותח, מה שמביא פעמים רבות לדלקות שונות בגוף, ייתכן שאחרי טיפול בתמצית holly, תמצית אשר נועדה לטפל בכעס, יחווה ריאקציה. הריאקציה תוכל להתבטא בתחושה לא טובה, בהתפרצויות זעם לא מכוונות, וכמובן גם בשאר התופעות שקשורות לניקוי הגוף (בכי, צחוק, הזעה, השתנה דחופה ועוד).

אני מכנה זאת ירידה לצורך עלייה, שכן לאחר ההתפרצות הזו יש איזשהו ניקיון רגשי, שמאפשר לנו בצורה מודעת לעבד את הרגשות, ולמעשה אנו נחווה תחושת השלמה.

לאחר שהבאנו את הכעס לידי ביטוי וניקינו את החסימות הקשורות אליו, נוכל לראות בצורה ברורה מהיכן מגיע כל הכעס העצום הזה. אולי התייחסו אלינו בצורה לא יפה בילדותינו? אולי לימדו אותנו להדחיק רגשות כמו כעס משום ש"לא יפה לצעוק", ואולי עם השנים ועם החוויות שצברנו למדנו לנסות שלא להרגיש ולא לכעוס, במיוחד אם מישהו פוגע בנו.

אחרי שייפלו כל החומות והלבה תתקרר נוכל לראות את המקור לכעס ולטפל בו, נוכל להשלים עם הכעס ולעבד את החוויה.

כעס הינו רגש מורכב למדי וגם הטיפול בו ארוך, ודורש את היכולת לאהוב, בעיקר את עצמך, ועל כך נרחיב במועד אחר.

אם ניקח דוגמא נוספת, את הדיכאון, על ידי לקיחת תמצית מתאימה, למשל gentian או gorse, נוכל "לרכך" את הדיכאון. התמצית תביא לשינוי בתפיסת העולם, או לשינוי בפרספקטיבה של הדברים, ואותו ענן שחור שכביכול רבץ מעלינו כמו יתפוגג בעזרת התמצית.

התמצית למעשה שחררה חסימה אנרגטית, וגרמה למודעות. כך הצלחנו להשתחרר מהתחושה שהעיקה עלינו.

כמובן שלא תמיד תמצית אחת תספיק, ולעתים יש צורך גם בשיחות תמיכה עם המטפל על מנת שיעזור לעבד את החוויות והשינויים הנגרמים בעקבות השימוש בתמצית.

חשוב לזכור ולדעת כי לכל מצב נפשי שהוא נוכל למצוא פתרון, אולי לא פתרון קל ופשוט ואולי יהיה צורך במקרים מסוימים להשתמש בכלים נוספים, אך כל מצב של חוסר איזון אפשר, על ידי עבודה, להביא למקום של איזון בטרם יגיע למצב פתולוגי (גופני – פיזי). כאשר המצב הוא מצב פתולוגי, כאשר יש ביטוי של מחלה (גופנית או נפשית) נאלץ להיעזר בכלים נוספים, אבל תמיד נוכל להיתמך בתמציות פרחי באך על מנת לחזור לשאוב אנרגיות מבאר האהבה, במטרה לחזור לאיזון ולהרמונית גוף – נפש.

מאחלת לכולנו לשאוב הרבה אנרגיות מבאר האהבה.

Back to top button