אינדקס צמחי מרפארפואה משלימה

ליקוריץ /שוש קירח (Glycyrrhiza glabra)

כל מה שצריך לדעת על צמח מרפא ליקוריץ'. תכונות וסגולות רפואיות של צמח המרפא ליקוריץ'. כיצד משתמשים בצמח זה כטיפול טבעי למגוון מצבים רגשיים ובעיות בריאותיות.

צמח ליקוריץ': מקור, תכונות וסגולות
מה זה ליקוריץ? מוצא צמח הליקוריץ (ליקוריש) מדרום מזרח אירופה ודרום מערב אסיה. משמעות השם Glycyrrhiza הוא "שורש מתוק" וGlabra –קירח. השם האנגלי Liquorice נגזר מהמילה "ליקר" כלומר נוזל מתוק. השם העיברי "שוש" בא משם המשקה "סוס" שהערבים נוהגים להכין משורש הצמח.


מיוחד לגולשי אלטרנטיבלי: ידעת שלכל מזל אסטרולוגי יש קריסטלים אנרגטיים שיכולים לעזור למימוש עצמי, הגשמת משאלות והתגברות על קשיים?
רוצה לדעת איזה קריסטלים מתאימים למזל האסטרולוגי שלך? לחץ לבחירת מזל


לפי דן פלביץ וזוהרה יניב מחברי "צמחי המרפא של ארץ ישראל" כבר בכתבי המלך חמורבי בשנת 2100 לפנה"ס ישנה עדות כתובה לשימוש בצמח השוש לצרכי מרפא. האשורים השתמשו בצמח הליקוריץ' לריפוי מחלות עור, מחלות מערכת העיכול ושיעול. גם המרפאים ביוון ורומא ייחסו לצמח סגולות ריפוי רבות. הרמב"ם כותב שהוא "יועיל ויבריא החולה החלוש, וכן ירפא את החזק על אורך זמן".

מרכיבים פעילים בצמח הליקוריץ:
המרכיבים הפעילים בשוש הם גליצרהיזין וחומצה גליצרטית בעלי פעילות זהה לתרופות הסטרואידיות כגון קורטיזון. הוא משמש לריפוי פצעים ודלקות, שיכוך כאבי פרקים, שמירה על מאזן יוני נתרן ואשלגן בדם ועידוד הפרשת הורמונים מיותרת הכליה (מתפקדת כמצבר של הגוף). הגליצרהיזין מתוק פי 50 מסוכר הקנה-הסוכרוז, לכן הוא משמש כממתק. הערבים מכינים ממנו משקה בשם סוס. השוש מכיל חומרים מוצילגים העוזרים גוף לשקם את הריריות על כן משמש לטיפול בבעיות במערכת העיכול ומערכת הנשימה. הצמח אינו מומלץ בשימוש הפנימי לסובלים מלחץ דם גבוה.

טיפול טבעי בעזרת צמח ליקוריץ':

  • טיפול טבעי לברונכיטיס/אסתמה: מרתיחים 25 גרם שורשים טחונים של ליקוריץ' (שוש קירח) כחמש דקות בחצי ליטר מים, מסננים ושותים 3 כוסות ביום לאחר הארוחות.
  • טיפול טבעי לשיעול: כנ"ל. לילדים קטנים נותנים לשתות כוס ליום. למבוגרים שלוש כוסות ליום.
  • טיפול טבעי לכיב בקיבה ובתריסריון: מרתיחים 100 גרם שורש טחון בליטר מים עד חמש עשרה דקות (הרתחת יתר תקלקל את טעמו של הליקוריש) מסננים ושותים ארבע כוסות ליום בין הארוחות. מומלץ להוסיף כפית זרעי כוסברה ובדקה האחרונה כפית עלי מרווה.
  • צרידות: לבשל 50 גרם עלים בליטר מים עד חמש דקות ולשתות מספר כוסות ביום.
  • סחרחורות: כנ"ל.
  • טיפול טבעי לאבנים בכליות: להשרות 100 גר' שורשים טחונים בליטר מים למשך12 שעות, לסנן ולשתות 4 כוסות לים.
  • טיפול טבעי לדלקת בשלפוחית השתן: להרתיח 4 כפות שורש טחון בליטר מים ל 5 דקות. לשתות 4 כוסות במשך היום.
  • טיפול טבעי לאקזמות בעור: להרתיח 200 גר' עלים ושורשים בליטר מים עד 15 דקות לשפוך את המרתח לאמבטיה ולהתרחץ כעשרים דקות. דרך אחרת למעוך את העלים, לערבב בשמן זית ולמרוח על העור.
  • מחלת הנשיקה: להרתיח 4 כפות שורש טחון בליטר מים ולשתות 4 כסות ביום. הליקוריש מחזק את פעולת בלוטות האדרנאל ומגביר את האנרגיה של הגוף.
  • טיפול טבעי לנדודי שינה: להרתיח עד 2 דקות כפית עלים ב כוס מים ולשתות לפני השינה. לצמח השפעה מרגיעה.

אזהרה: שימוש יתר בשוש עלול לגרום לעליית לחץ הדם בגלל תכונות הגליצרהיזין, המגביר את פעולתם של יוני הנתרן על חשבון יוני האשלגן בתאים. אינו מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה. – כל יעוץ / טיפול חייב להינתן בידי רופא או מטפל מוסמך ותחת פיקוחו בלבד.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר

מחפש מטפל/ת בתחום? באינדקס המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאןעכשיו בקניון אלטרנטיבלי


Back to top button