הומאופתיהרפואה משלימה

מהי הומאופתיה ומהו טיפול הומאופתי?

אצל רבים מתחבר המושג הומאופתיה לרפואה טבעית בכלל, וכולל בתוכו טיפול בצמחי מרפא, רפלקסולוגיה ותחומים נוספים.

מהי הומאופתיה?

אצל רבים מתחבר המושג הומאופתיה לרפואה טבעית בכלל, וכולל בתוכו טיפול בצמחי מרפא, רפלקסולוגיה ותחומים נוספים. למעשה הומאופתיה היא מקצוע טיפולי ספציפי מאוד בפני עצמו, היא מהווה בעצם שיטת טיפול מערבית מודרנית.

הומאופתיה נולדה לפני 200 שנה בגרמניה ע"י רופא בשם סמואל האנמן. ד"ר האנמן גילה ששימוש בכינין, תרופה נגד מלריה, גורם לסימפטומים של מלריה כאשר הוא ניתן לאדם בריא. האנמן הסיק מכך שסימפטומים הנגרמים ע"י מחלה הם התבטאות של המאמץ של הגוף כנגד המחלה, מאמץ זה בעצם מחוזק ע"י התרופה, במקרה זה כינין. הרעיון שעומד מאחורי ההומאופתיה, "דומה בדומה מרפא", ופרושו שניתן לעורר את תגובת הגוף כנגד מחלה מסוימת בעזרת חומר אשר גורם לאותם הסימפטומים שגורמת המחלה עצמה.

נשאלת השאלה כיצד מתגברים על תופעה מסוימת של מחלה, בעזרת חומר שמגביר את אותה התופעה הסוד הוא בכך שתרופות הומאופתיות אינן ניתנות במינון מלא, אלא באופן מדולל. תהליך ההכנה של התרופה ההומאופתית כולל דילול במים, אח"כ ערבוב של התוצר כדי שיהיה אחיד, ושוב דילול במים וחוזר חלילה. על סמך הניסויים שביצע היינמן הוא טוען שטכניקת הדילול רק מחזקת את ההשפעה הריפוי שיש לחומר. על כן טיפולים הומאופתיים מתיימרים לעורר את התהליך הריפוי תוך הנמכת תופעות הלוואי של התרופה.

טכניקת הדילול היא קבועה ומדויקת ומסומנת בקפדנות. לדוגמא סימון 6 פרושו שהתרופה המקורית דוללה 6 פעמים פי 10. פרוש הדבר חומר המדולל פי מליון מהחומר המקורי. נמצאים בשימוש גם דילולים גבוהים בהרבה. למעשה לפי חוקי הפיזיקה והכימיה הסיכוי שתהיה מולקולה מהחומר המקור. בתוך התרופה ההומאופתית הוא אפסי.

אז איך בכל זאת טיפול הומיאופתי עובד?

הסברה המקובלת היא שטכניקת הדילול והערבוב היחודית בה משתמש ההומאופת מאפשרת שימור מידע מסוים בתוך החומר המדולל גם ללא נוכחות החומר עצמו. למעשה מדובר על "מים זוכרים", מים שרושמים בתוכם תכונות אנרגטיות מסוימות מאוד של חומר המקור.

דוגמאות לעקרון הומיאופתי:

כאשר אנו חותכים בצל במטבח הוא גורם לרוב לאדמומיות בעיניים ודמעת, יחד עם נזלת שקופה. תופעות דומות של מחלה מופיעות בעונה זו דוקא- עונת הפריחה הגורמת לאלרגיות אצל אנשים עם מערכת חיסון רגישה. אותו הבצל כאשר הוא מטופל בטכניקת הדילול והערבוב ההומאופתית (Allium Cepa) יביא להעלמות הסימפטומים במהרה.

דוגמא נוספת היא של צמח הקפה שידוע לכולנו כמעורר. שימוש בקפה שעבר הכנה הומאופתית (COFFEA) אצל אנשים עם קשיי הירדמות (ולא בגלל שתיית קפה) יאפשר להם להרדם בקלות ולישון היטב.

לכאורה העניין הוא מאוד פשוט ובהיר, אך למעשה הטיפול ההומאופתי מצריך מלאכת הכנה מפורטת ביותר לכל אדם מתאימה תרופה אחת מסוימת מאוד מבין מאות האפשרויות הקיימות.

צמחים כתרופה

כל צמח או מינרל או חלק מבעל חיים המשמש כתרופה הומאופתית מכוון למספר סימפטומים מאוד מסוימים, ויש חשיבות רבה לאופן הופעת הסימפטומים, כלומר באיזו שעה במשך היממה, באיזה צד בגוף, האם חום מיטיב או מחמיר, האם שינה מיטיבה או מחמירה וכולי. נובע מכך שהתאמת התרופה לחולה היא עניין מורכב הדורש ידע, נסיון וקפדנות רבה ועל כן מומלץ להעזר בתחום זה באיש מקצוע רב נסיון. לעתים ימליץ המטפל על שימוש חד פעמי בתרופה, ולעתים על שימוש חוזר שבועי או אף יומיומי, תלוי בחומרת המחלה ובמשך קיומה בגוף. התרופה ניתנת לרוב על בסיס חומר מתוק ולכן קלה לשימוש אצל ילדים.

מכיוון שהתרופות ההומאופתיות אינן מכילות חומרים אלא מבוססות על מים או אלכוהול, הרי הן למעשה מוגדרות כתוספי מזון ולכן לפי החוק בישראל לא רק רופא רשאי להמליץ בתחום זה. יחד עם זאת אני ממליץ לבדוק איזו הכשרה ונסיון יש למטפל אותו אתם בוחרים דוקא בתחום ההומאופתיה. יש בארץ מספר מכללות אשר מלמדות בתוכנית רב שנתית נטורופתיה ובכלל זה גם הומאופתיה, אך אין תואר המוכר אקדמית בארץ בתחום זה. בארה"ב לעומת זאת יש הכרה אקדמית בהומאופתיה, כמו גם בתחומים נוספים ברפואה טבעית.

היכן ניתן לקבל טיפולי הומאופתיה?

בשנים האחרונות אנו מוצאים את השיטה הזו יותר ויותר מקובלת בממסד הרפואי. ניתן לקבל טיפול הומאופתי דרך קופות החולים, ע"י אנשי מקצוע טובים שנבחרו לשם כך ההומאופתיה מטפלת במגוון רחב של מצבים מכאבי ראש, הפרעות נשימה, שפעת ועד מחלות כרוניות כמו אלרגיות, אסטמה, מיגרנות, דלקות אוזניים וגרון חוזרות ועוד. מגוון האפשרויות של תחום זה הוא עצום, ומומלץ לנסות.
קרדיט: אבנר מן.
לרשימת מטפלים בהומאופתיה לחצו על הקישור

Back to top button