צמחי מרפארפואה משלימה

צמחי מרפא סיניים ומזונות להגברת פוריות הגבר והאישה

טיפול לחיזוק פוריות על פי עקרונות הרפואה הסינית עשוי לעזור רבות וזאת בטווח זמן קצר יחסית. מדריך לשיפור פוריות באמצעות תזונה ורפואה סינית.

קצת פרספקטיבה היסטורית
הרפואה סינית תחילתה לפני שנים רבות מאוד, יותר מ 4000 שנות היסטוריה, אז שימשה הרפואה כרפואת קיסריים בעיקרה, הקיסריים דאגו להשקיע בה, לתת כספיים למחקר וגילוי, להשקיע בכימאים ובהרבליסטים שלהם שיצאו לחפש, לחקור ולהכיר את הצמחים השונים ולערוך ניסויים כדי למצוא את שיקויי האל מוות שיבטיחו את בריאותם ונצחיותם.

ההתחלה מיוחסת לקיסר הצהוב המכונה בשם HUAND DI, קיסר זה היה רופא שחקר את גוף האדם, הפיזיולוגיה, האנטומיה דרך ניתוחיים שבוצעו בחצרו, אהבתו היתה הרפואה ובעיקר צמחי המרפא וסגולותיהם, לקיסר זה מיוחס הספר: "הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב" קלאסיקה חשובה העוסקת בפילוסופיה של הרפואה הסינית, המחלות, גורמיי המחלות, האבחנה והטיפול, ספר המהוה את הבסיס לכל רופא סיני מאז ועד היום, הספר תורגם לשפות רבות מאוד וכבר לפני 3000 שנה נלמד באוניברסיטות של סין.

הקיסר הצהוב הוא זה שהגה לראשונה את הרעיון של פורמולה כך שאם נשים מספר צמחים יחד, האפקט שלהם יהיה טוב יותר.

אחריו מגיע הקיסר SHEN NONG שנחשב לאבי החקלאות הסינית וכינויו היה האיכר האלוהי/ הנעלה, קיסר זה נחשב למי שלימד את בני האדם לאחוז במחרשה, לעבוד את האדמה, לזרוע את חמשת הדגנים ואת היכולת להבחין בין אדמה יבשה או לחה, פורייה או סלעית, אדמה הממוקמת במישור או בגבעות.

הוא עצמו ניסה את הצמחים, שתה וזיהה את טעמם וסיווג את טעמם למר, חמוץ, מלוח, מתוק וחריף.

הוא לימד את הפרמקולוגיה הסינית לעומקה וקבע במה אפשר להשתמש וממה חשוב להיזהר או להימנע, הוא טעם צמחים רבים כל יום וקבע אילו מהם רעילים ואילו טובים לשימוש.

כתב ספרים שנחשבים לקלאסיקה של צמחי המרפא- אחד הספרים המרכזיים שלו הינו:

"THE DIVINE FARMER'S MATERIA MEDICA " שמהווה בסיס חשוב לתורת צמחי המרפא, עבר מדור לדור ומשמש עד היום כספר לימוד עיקרי.

בעבר אנשים לא השתמשו בפורמולות צמחים, פשוט היו אוכלים מהצמח, אנשים שמו לב שכשאוכלים פרי מסוים אז יש לו תכונות מסוימות שמשפיעות על האוכל מהם, למשל, תמר סיני שמו לב כי הוא מחזק קיבה, מאזן ומשחרר גזים, אחד המשפטים שמאפיינים את עולם הצמחים הסיני הוא: YAO SHI TONG YUAN שמשמעו האוכל והצמחים באים מאותו המקור.

לאורך השנים הסינים המשיכו לחקור ולהתקדם בתחום הריפוי, הם טעמו, הריחו, בישלו, חלטו, הקפיצו, טינקטרו (שיטה של השריית הצמח באלכוהול ומיצויו בתמצית) וניסו שיטות מגוונות במטרה להפיק את המירב והעיקר מהצמחים לשימוש טוב יותר

הדגש בצמחי המרפא היה על האיכות האנרגתית של הצמח:
טעמו – מר, מלוח, חמוץ, חריף, מתוק
כיוון תנועתו – מעלה, מטה
שיוכו לאיבר פנימי מסוים ולערוצי אנרגיה – כבד, לב, טחול, קיבה, כליות וכו…
טמפרטורה- חם, חמים, קר, קריר, ניטרלי

בדקו השפעות והתוויות והתוויות נגד, מינונים, אזהרות ודרגות רעילות.

השימוש בצמחים מגוון ורחב- אפשר לקחתם במרתח כאבקת תה, בקפסולות, כדורים או בתמצית.

סיבות לבעיות פוריות על פי הרפואה הסינית:

בעיות פוריות נובעות עפ"י הרפואה הסינית מגורמים שונים, הגורמים יכולים להיות משולבים או נפרדים, אצל כל אחד זה יתבטא בצורה אחרת:

* אורח חיים אינטנסיבי מאוד.

* תזונה לא נכונה- קרה, מטוגנת, שמנה, מסוכרת, מעובדת ומהירה.

* גיל מתקדם

* עבודה מאומצת המכלה את ה – JING= אנרגיית הכליות שאחראית על פוריות ועל המצב ההורמונאלי בכלל, פעילות יתר עלולה לפגוע בנוזל (יין) הכליות שמתפקידו לתמוך בעיבוי רירית הרחם ולספק אספקת דם טובה. אצל הגבר עלול להתבטא בחימום יתר של שק האשכים שיהוו פגיעה באיכות הזרע.

* חשיבה מרובה- נמובילה לדאגות יתר, חשיבה אובססיבית וחוסר שקט פנימי.

* מצב רוח ירוד – חרדות, פחדים, כעסים, תסכולים, לחצים, סטרס ורגישות יתר.

* טראומות- ניתוחים, צלקות בבטן תחתונה הגורמים לפגיעה בזרימת האנרגיה באזור ובמפגש בין הזרע לביצית.

אפקטיביות הטיפול ברפואה סינית:

הצמחים משמשים בסוגי התחלואים השונים, אך מאמר זה מתמקד ביעילות הצמחים בטיפולי פוריות:

יעילות רבה ב-

הורדת מתחים – הדרך להתעברות לא פעם רצופה מצבים נפשיים וריגשיים, אכזבה, תסכול, עצבות וכאב, בשימוש נכון בצמחי המרפא יחד עם דיקור ותזונה מרגישים שיפור מיידי במצב הרוח, ברוממות ריגשית דבר המעלה את הסיכויים לקליטה טובה יותר של העובר ברחם.

הקלה גדולה בתופעות הלוואי- לרוב נשים וגברים הנוטלים הורמונים לשם טיפולי פוריות סובלים מכל מיני תופעות לוואי, צמחי המרפא והדיקור עוזרים מאוד בהורדת תופעות אלה ומקלים על נפיחות בבטן, כאבי ראש, גלי חום, בחילות, שינויי מצב הרוח, פריחות ועוד…

הרפואה הסינית עוזרת בהתמודדויות אלה ושומרת שהגוף לא יקרוס תחת ההעומס ההורמונלי.

עיבוי רירית הרחם– שיפור ניכר חל עם השימוש בצמחי המרפא והדיקור הסיני בהשגת עובי רירית טובה יותר להשרשה וקליטת העובר.

חימום הרחם- כדי שתישמר הפרייה הרחם צריך לשמור על טמפ' טובה, "רחם קר" שנגרם מתזונה או מנטילת הורמונים רבים עלול להיות אחת מהסיבות לבעיה של השרשה.

ברפואה הסינית יש אפשרות לחמם את הרחם ולהביאו למצב של רחם פורה ומוכן יותר.

הורדה של ערכי FSH גבוהים- נשים בעלות תגובה שחלתית נמוכה ביום השלישי למחזור, שבויות בתפיסה כי סיכוייהן להרות שואף כמעט לאפס, אמונה זו אינה בהכרח נכונה בשל העובדה שנשים ששינו אורח חיים דרך תזונה סינית (שמחממת ומחזקת את הרחם ואת איכות הביציות), נטלו צמחי מרפא סיניים בהתאם לאבחון מדויק ומקצועי שנעשה להם ועם דיקור סיני הביאו לירידת רמות ה FSH וחשוב יותר הצליחו להרות ולשמור על ההיריון, גם כאלה שגילם היה גיל מתקדם, זאת בשל העובדה שצמחי המרפא בעלי יכולת איזון הורמונלי, חיזוק והזנה ובשילוב נכון עם יתר הדברים שהזכרתי וכן גם תרגול של יוגה נשית יעזרו לשנות את המצב שנראה כבלתי אפשרי.

מניעת הפלות חוזרות– הרפואה הסינית מאמינה כי רחם קר, חולשת צי(אנרגיה) ודם לא מזינים את העובר ולכן הוא "נופל", בסינית רחם = ZI GONG שפירושו ההיכל של הילד צריך להיות מוזן, חזק ופורה כמו אדמה שמצמיחה פרחים, בשילוב של צמחים, דיקור ושוב תזונה אפשר להשיג רחם יותר פורה וחזק שימנע את ההפלות החוזרות.

האפקט בטיפול לגבר

אי פיריון גברי– אצל גבר הסיבות הידועות לאי פריון נובעות מגורמים רבים:

רמת FSH נמוכה, פגיעה בציר ההורמונאלי יתרת המוח-אשכים, בעיות גנטיות ומחלות פנימיות (סכרת, CF, מחלות מין, זיהומים) חשיפה לקרינה ורעלים כימיקלים שונים, עישון, אלכוהול וסמים, התחממות של האשכים מסיבות שונות (סאונות, מחלות חום, עבודה פיזית מאומצת, לבישת מכנסים או תחתונים צמודים, זיהום בגוף), בעיות בתפקוד המיני, זקפה, שפיכה, מצבי לחץ וסטרס המוציאים מאיזון נפשי.

הרפואה הסינית פיתחה פרוטקולי טיפול לפתרון בעיות פוריות של הגבר, כשהאבחנה והטיפול מתבססים על הערכת מצב האיברים הפנימיים אשר מעורבים בייצור הזרע, בספירת הזרע ותנועתיותו, האבחנה קשורה בדר"כ במונחי הרפואה הסינית ב:

חסר יאנג כליות או חסר יין כליות או חום ולחות או חסימת צי ודם יכול להיות אחד מהם או שילובים שונים של כמה מהם או כולם.

ע"י תשאול מקיף שכולל גם אבחנת דופק, לשון והמרידיאנים המעורבים בוחרים באסטרטגית הטיפול בדר"כ וכמעט תמיד נשתמש בצמחי המרפא הסיניים שנותנים מענה לבעיות זרע רבות, בשילוב עם הרפואה הקונבנציונאלית ופתרונותיה, אם תוצאות בדיקת הזרע יחסית סבירות ומתאימות להשבחה או קרובות לזה מומלץ אז לנסות ולשפר את הזרע בעזרת צמחי המרפא הסיניים שיאפשרו סיכויים גבוהים יותר להצלחת הטיפול ולקליטה.

במידה והגבר סובל מבעיות בריאותיות נוספות היכולות להחליש עוד יותר את הזרע כגון: כאבי גב, בעיות שתן, שינה לא טובה, עצבנות, עייפות ותשישות, עודף משקל ותזונה לקויה, במקרים אלו טיפול סיני יעזור הן לשיקום וחיזוק הזרע והן למצב הרגשי והבריאותי הכולל.

המחזק והמועיל ממזונותינו לפוריות:

לחיזוק זרע:

ויטמין E המצוי ב- נבט חיטה, דגנים מלאים, זרעים, אגוזים ושקדים, ירקות ירוקים.

ויטמין C המצוי ב- מלון, פרי הדר, מיצים, גרגרי יער, עגבניות, פאפאיה, מנגו, אננס, אבוקדו, אספרגוס, ברוקולי, כרובית, צנון, חרדל, כרוב אדום, נבטים, פטרוזיליה, פלפלים ירוקים

ויטמין B – ביצים, שמרים, דגים, אבוקדו, פולי סויה,

ויטמין A – פירות צהובים, ירקות צהובים, משמשים, גזר, בטטות, דלעת, אפונה, תרד, כרוב

אבץ- מאכלי ים (לאוכלי הלא כשר),

בשר, זרעי חמניות, דלעת, אגוזים, מוצרי חלב, דגנים מלאים, שמרים מותססים

מזיקי זרע – אלכוהול, סיגריות, סמים, תרופות, סטרואידים, קרינה-צילומי רנט תחתונים לוחצי, סטרס, חום באיבר המין-גקוזי, סאונה, סדין חשמלי, אמבט חם.

לנשים וגברים בכלל מומלצת תזונה העשירה בירקות ובדגנים מלאים, יותר מכך לחיזוק איכות הזרע והביצית מומלץ לאכול אוכל נקי מריסוסים ומדבירים יותר אוכל אורגני ולטהר אוכל שאינו אורגני, כמו כן להימנע ככל שאפשר מאוכל מעובד ומתועש, נקניקיות, המבורגר, קבבים, אוכל מעושן, תיבול, אוכל מטוגן, משומר, מהיר ומוכן.

מומלץ יותר עוף, דגים, בשר וביצים – ללא אנטיביוטיקה (רק דגים מבושלים, לא נע)

אוכל מבושל, ביתי עשיר בירקות ועשוי משמן זית או קנולה.

קיטניות – שעועית אדומה, שחורה, לבנה, אזוקי, מאש, עדשים, פול (למי שאינו רגיש). הקיטניות טובות לחיזוק אנרגית הכליות והזנה של הרחם והדם ולכן מאוד מומלצות.

ברפואה הסינית ההתבוננות על כל אישה ו/או גבר היא פרטנית וספיציפית, הטיפול יהיה שונה עבור כל אחד מתוך התייחסות לאדם הספיציפי וייחודו.

לצמחי המרפא הסיניים ניסיון רב שנים ומוכח לשיפור משמעותי וניכר בהטבת הגורמים המובילים לאי פיריון זוגי, גברי ו/או נשי.

Back to top button