רפואה משלימהרפואה סינית

רפואה סינית וצ'י קונג

טיפול בעזרת תרגול צ'י קונג ורפואה סינית

טיפול ברפואה סינית וצ'י קונג יכולים לחזק את כלל מערכות הגוף, לאפשר טיפול טבעי במחלות ובעיקר… לסייע לנו למנוע מחלות ובעיות גופניות רבות. על פי תפיסת העולם הסינית, כל התופעות ביקום קשורות זו לזו, ואין קיום העומד בפני עצמו. כך גם אל האדם, מתייחסים כישות כוללת ללא הפרדה בין גוף ונפש. לכן הטיפול כולל את השלם – הנקרא אדם.

המחשבה הסינית במהותה, היא מחשבה המבוססת על תנועה האוספת ומאגדת את כל התופעות המתקיימות כולן, ללא הגבלה או הפרדות.

מתוך גישה זו נוצר המושג צ'י, המבטא אנרגיה, נשימה, קצב וכל תנועה שקיימת. הצ'י קיים ביקום כולו והוא חלק בלתי נפרד מכל התופעות שבטבע. הצ'י אינו יציב על פי טבעו ותמיד נע מתוך תהליכי עליה או ירידה. תנועה זו מתבססת על שתי שיטות אבחון.

הראשונה מתבססת על שני סמלים משלימים זה את זו ומדגישה את שני ההיבטים של כל תופעה והקצב של התנועה –יין – יאנג, לילה – יום, שאיפה – נשיפה.

השניה מתבססת על סדרת חמישה סמלים ומאגדת משפחות של תופעות דומות ביקום. זו סדרת חמשת היסודות המתבססת על חמשת התנועות הבסיסיות שמהן צמחו וצומחות תנועות מורכבות..

בגוף האדם הצ'י זורם במסלולים שמהווים, קשר בין פנים וחוץ הגוף, קשר בין מערכות הגוף והביטוי שלהם בגוף הזמן, במרחב הקיומי.. הדגש באבחון המחלה, הכאב או כל סוג של סטיה הוא ביטוי להפרעות בזרמי הצ'י. כל המטרה שבשימוש ברפואה הסינית – עיסוי, אקופונקטורה, נשימה, מדיטציה, תנועה, היא לתרום לוויסות זרימת הצ'י בגוף האדם, להניע את זרימת הצ'י לריפוי ולעצירת התפתחות המחלה והחשוב מכל, לחזק את הצ'י המועיל, על מנת שהגוף יחשל את עצמו באופן טבעי.

ישנם גורמים חיצוניים וגורמים פנימיים שיוצרים מחלות:

הגורמים החיצוניים הם – רוח, חום, לחות, יובש, קור.

הגורמים הפנימיים הם שבעת הרגשות – כעס, שמחה של תשוקות, חשיבה כפייתית, עצב, צער, פחד, חרדה.

איפה מקומו של הצ'י קונג מול הבטים אלה שהגדרתי?

עבודה עם הצ'י קונג מכילה בתוכה, את חמשת היסודות וההקשרים עם הכוחות המשלימים שבטבע האנושי – יין ויאנג. חלקים אלה מתייחסים באופן שלם עם כל תנועה ועוטפת את חיבורי המרידיאנים עם מערכות הגוף נפש. כך, למעשה, כל תנועה מניעה את האנרגיה הרגשית התקועה או האחוזה במאגרי הזכרון השרירי והתאי ומקדמת אותה לקראת התפתחות רגשית מרפאה. כל תנועה מניעה את אברי הגוף לחוויה של שלם ולכן מביאה את הגוף להרמוניה ואיזון פנימי. התרגילים הם תרגילים אנרגטיים מדיטטיביים בתנועה ומעוררים את הנפש להתבוננות מתוך שקט פנימי.

התרומה הגדולה של הצ'י קונג, היא בפשטות התנועה שמתאימה לכל מתרגל ובכל מצב נתון. אפשר לתרגל בעמידה, בישיבה ואפילו בשכיבה. הכל בהתאם ליכולת.

דוגמא לתרגול צ'י קונג לשחרור מתח מאזור חגורת הכתפיים והצוואר:
1. אפשר בישיבה על כסא או בעמידת מוצא של הצ'י קונג.
2. תן תשומת לב למרכז בית החזה.
3. נשום נשימה אל בית החזה ודחוף מעט את הכתפיים אחורנית.
4. נשוף והחזר את הכתפיים למקומן הטבעי.
5. הפעם הרם את זרועותיך בגובה חגורת הכתפיים, אל הצדדים. חוש את בית החזה נפתח ומתמלא.
6. שחרר פנימה את הזרועות והנח אותן בצידי הגוף. עשה את התרגילים 9 פעמים.

תרגול ראש וצוואר:
1. הורד את הגולגולת כלפי מטה ואפשר לגופך לשקוע אט אט מטה לכוון הברכיים.
2. הכנס פנימה את הסנטר לכוון בית החזה.
3. שחרר את הסנטר כלפי מעלה, לכוון השמיים ותן לגופך לעלות אט אט מעלה, עד שגופך יתייצב.
4. תן דגש לנשימה פנימה והחוצה.
5. עשה את התרגיל בזרימה 9 פע'.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על פנינה מתוק

Back to top button