טיפולים ברפואה משלימהרפואה משלימהרפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה – מיפוי כף הרגל ואבחון לפי תורת הרפלקסולוגיה

אבחון רפלקסולגי וכיצד מתבצע טיפול ברלקסולוגיה

מהי רפלקסולוגיה וכיצד מתבצע אבחון רפלקסולוגי

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול ברפואה משלימה שפותחה בתחילת המאה ה־20 על ידי ד"ר ויליאם פיצג'ראלד. לפי הרפלקסולוגיה, ניתן לראות את כל איברי הגוף בכף הרגל. באמצעות אבחון רפלקסולוגי, לחיצות, מישוש ועיסוי נקודות בכף ברגל (בעיקר בכף הרגל אך לעיתים גם בשוק), אפשר לאבחן ולטפל בליקויים במערכות הגוף השונות, להרגיע ולהקל על כאבים שונים כגון כאבי גב, כאבי צוור, כאבי ראש ובעיות אחרות.

באבחון כף רגל עפ"י תורת האלמנטים אנחנו מנסים לגלות מה האלמנט הדומיננטי איתו האדם נולד ולבדוק אם אכן האלמנט הזה מקבל את המקום המגיע לו בחייו של המטופל, ואם לא, אז מדוע. מה חוסם אותנו ומה מונע מאיתנו למצות ולהגשים את עצמנו? כמובן שאנחנו תמיד נבוא בגישה שאינה שיפוטית. אין דרך נכונה או לא נכונה לחיות את החיים. ברפואה ההוליסטית מדברים הרבה על "איזון" ושיותר מדי או פחות מדי זה לא מצב "בריא". אבל השאלה הפילוסופית שנשאלת היא: "מה זה לא בריא"? "ולמי זה לא בריא"? אנחנו מטפלים באנשים שבאים בד"כ כי הם עצמם כבר לא מרוצים מעצמם או מהחיים שלהם ומנסים למצוא את הסיבות לכך ולשנות/לשפר את מצבם. אלה האנשים איתם נרצה לעבוד ולהם נוכל להציע את עזרתנו!

ארבעת יסודות הטבע באבחון רפלסולוגי

יסוד האדמה

יסוד האדמה מייצג את הצרכים הבסיסיים שלנו הקשורים להישרדות (אוכל, כסף, מין). האדמה "מכילה" (אמא אדמה) והיא הבסיס עליה האדם בונה את חייו. האם הבסיס הזה חזק ויציב או האם הוא רעוע וזקוק לחיזוק? בכף הרגל האדמה מיוצגת בחלק התחתון של הרגל באזור העקבים. אדם עם אלמנט אדמה בולט יהיה אדם שורשי, יציב, בטוח בעצמו ובטוח ביכולת של היקום לספק את צרכיו הבסיסיים. יסוד האדמה נחשב ליסוד פסיבי (נקבי- YIN ) ואיטי.

יסוד המים

יסוד המים מייצג את עולם הרגש, האינטואיציה, התנועתיות, הזרימה והנשיות. המים הם מקור החיים ובלעדיהם לא נוכל לחיות. אם אנחנו לא מקשיבים לרגשות שלנו ופועלים כל הזמן מהראש אנחנו במוקדם או מאוחר נשלם על כך מחיר. למים יש תכונה של זרימה. כאשר המים לא זורמים טוב יש "תקיעות"! מים עומדים הופכים להיות מסריחים ומעופשים. בכף הרגל המים מיוצגים באזור קשת הרגל – מקו סיום העקב ועד קו הסרעפת (כאשר באמצע נמצאת נקודת הסולר), שם נמצאים האיברים הפנימיים כגון איברי העיכול (מעיים, קיבה, כבד, לבלב, טחול). אדם עם קשת טובה יוכל להתמודד טוב יותר עם הזעזועים שיחווה בחייו! אדם בעל אלמנט מים דומיננטי יהיה אדם עם עולם רגשי מפותח מאד, מונע מהרגשות, בעל אינטואיציה טובה, ויכולת לתמרן ולזרום עם מה שהחיים מציעים לו. גם אלמנט המים נחשב לאלמנט פסיבי (נקבי- YIN ) ואיטי.

יסוד האש

יסוד האש מייצג את עולם העשייה, משכן הרצון והכוח המניע והיוצר של האדם. האש יכולה להצית ולחמם אבל יכולה גם לכלות ולהשמיד. אנשים עם אלמנט אש חזק הם אנשים פעלתניים, מתלהבים, דינאמיים ושתלטניים. אלמנט האש כולל את אזור בית החזה (לב + ריאות) וכן את הזרועות. אזור זה מייצג את יכולת הנתינה והקבלה של האדם. אדם עם אלמנט אש חזק מאמין ש"מגיע לו" והולך זקוף. הדבר משתקף גם בכף הרגל שכן אדם שמרגיש ש"לא מגיע לו" ילך יותר שפוף וגם בכף הרגל נוכל לראות את אזור בית החזה שהוא מכונס ושקוע. יתכן שאדם כזה יסבול מבעיות נשימה ו/או בעיות בלב. בכף הרגל האזור כולל את שתי הכריות (בורסות ההליכה) הגדולות שנמצאות מתחת לתחילת קו האצבעות. אלמנט האש נחשב לאלמנט אקטיבי (זכרי- YANG ) ומהיר.

יסוד האוויר

יסוד האוויר מייצג את עולם המחשבה, החושים, יכולת הקליטה, הרוחניות, השאיפות, הדמיון, החלומות והחזון. אלמנט האוויר זקוק למרחב פעולה והוא חמקמק. אנשים עם אלמנט אוויר מפותח יהיו סקרניים, בעלי קליטה ותקשורת טובה ומהירה, יכולת חושית גבוהה, דמיון מפותח ובעלי רעיונות. מצד שני אם אלמנט האוויר דומיננטי מדי האדם יכול להיות סוג של אסטרונאוט, מרחף, לעיתים יכול להעיד גם על גאונות (כאלה שהראש שלהם כל הזמן עובד והם מנותקים מהמציאות היום-יומית ומהקרקע), ו/או על פנטזיות ואשליות שווא (בקיצוניות – מחלות הנפש למיניהם). אלמנט האוויר מיוצג ברגל ע"י האצבעות. האוויר אף הוא נחשב לאלמנט אקטיבי (זכרי – YANG ) ומהיר.

הסברה היא שכל אדם נולד עם פוטנציאל מסוים כאשר הפוטנציאל מבוטא דרך האלמנט או האלמנטים החזקים איתם נולד. אולם, במהלך החיים ובגלל האירועים אליהם האדם נחשף, קיימת נטייה לאלמנט אחד להשתלט על אלמנטים אחרים – כמנגנון הגנה והתמודדות – אולם על ידי כך הפוטנציאל האמיתי של האדם עלול להיחסם ולא לבוא לידי ביטוי בצורה מקסימלית. בנוסף, אדם שחי "לא על פי האלמנט שלו" (הביטוי הלועזי המתאים– living out of one's element ) יסבול ברוב המקרים מהרגשה פיזית ו/או נפשית לא טובה, ויתכן גם שזה יבוטא במחלות אמיתיות עד להיווצרותן של מחלות כרוניות.

לאחר אבחון רפלקסולוגי, ניתן יהיה לקבל טיפולי רפלקסולוגיה על ידי מטפל מוסמך – רבים מדווחים כי טיפולי רפלקסולוגיה עזרו להם בהתמודדות עם כאבים שונים כגון: כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, כאבי ראש ועוד…

טיפולי רפלקסולוגיה לכאבי גב תחתון

כמובן שהרוב המוחלט של המטופלים דיווחו כי הטיפול היה כייפי, מהנה ומרגיע! אז קדימה ! למה אתם מחכים? הזמינו לכם עוד היום טיפול רפלקסולויה מפנק – ומבריא!

Back to top button