טיפולים ברפואה משלימהרפואה משלימה

תסמונת הפיברומיאלגיה (תסמונת העייפות הכרונית/ דאבת שרירים)

תסמונת הפיברומיאלגיה מאופיינת בתסמינים גופניים ונפשיים בדומה לתסמונת העייפות הכרונית, הגורמים לסבל רב.

העולם המודרני גובה מאיתנו מחירים כבדים. רבים מאיתנו נמצאים שעות רבות בלחץ בעבודה, טרודים בדאגה לקרובים ובני המשפחה, לחצים כללים וכיו"צ – גופינו לא תמיד מצליח להתמודד עם כמות העומס הרגשי/נפשי שאנו מעמיסים עליו ואז נוצרות תופעות בלתי מוסברות אשר מקשות עלינו את החיים היום-יומיים. בדומה לתסמונת העייפות הכרונית גם הפיברומיאלגיה "פוגעת" במערכות השונות רק לאחר זמן רב.

מהם התסמינים לפיברומיאלגיה (תסמונת העייפות הכרונית/ דאבת שרירים) ?

תסמונת הפיברומיאלגיה מאופיינת בתסמינים גופניים ונפשיים בדומה לתסמונת העייפות הכרונית, הגורמים לסבל רב, מגבילים את הלוקים בה בתפקוד היומיומי ופוגע באיכות החיים. יש רופאים הטוענים שהשוני בין שתי התסמונות היא כאב בשריר הפנים, דלקת שרירית ליפית. זוהי הפרעה המתאפיינת בכאב ונוקשות ברקמות הרכות, כולל השרירים, הגידים והרצועות.
בעבר הוגדרו הלוקים בתסמונת זו כבעלי הפרעה פסיכולוגית אך מחקרים הוכיחו כי למרות שהמחלה גורמת לסבל גופני ונפשי רב זוהי לא הפרעה נפשית או פסיכוסומטית.
הפיברומיאלגיה נפוצה בטווח רחב של גילאים אך השפעתה הגדולה ביותר הינה בעיקר בקבוצות הגילאים 50 ומעלה.

גם במחלה זו, כמו ב-CFS, המחקר הראה שקיים תפקוד לקוי של מערכת העצבים המרכזית, המערכת האנדוקרינית ומערכת החיסון. חומרת המחלה שונה מחולה לחולה. המחלה מלווה בכאבים בעיקר בצוואר במפרקי הידיים והרגלים ובאזור הבטן. מכיוון שגורמי המחלה לא ידועים ממשיכים במחקר הרפואי.

למרות שהסיבה למחלה לא ידועה עדיין, בהתאם למחקרים שנערכו עד עתה, נראה שהיא מתפתחת עקב לחץ פיזי או נפשי, שינה בלתי מספקת, פציעה, חשיפה לקור, זיהומים ויראליים, לפעמים דלקת מפרקים שגרונית, או בסמוך לאוסטראוטאתריטיס.

תסמינים לפיברומיאלגיה:

בדיקות לאבחון לפיברומיאלגיה (תסמונת העייפות הכרונית)

הקולג' האמריקאי לראומטולוגיה מצא קריטריונים ברורים לאבחון המחלה: כאבים בשרירים ובשלד ורגישות בעיקר בצוואר, בכתפיים, חזה וקשת הצלעות, גב תחתון, צוואר הירך וברכיים אזורים אלה מועדים יותר לכאב.

החוקרים מצאו כי בדמם של הלוקים בFMS קיימת רמה מופחת של סרוטונין, דבר העלול להתבטא בהפרעות שינה וכאבים כרוניים. נמצא גם חוסר איזון הורמונלי בהפרשות הורמונלי יותרת הכליה.

יש טיפול לפיברומיאלגיה (תסמונת העייפות הכרונית)?

במקרה של תסמונת העייפות הכרונית, יש צורך בטיפול הוליסטי – גוף נפש, כיוון שהרפואה הקונבנציונלית נותנת טיפול תרופתי כמו אספרין או תרופות נוגדות דלקת ולפעמים גם תרופות נגד דיכאון, או תרופות לשינה. כמו כן טיפולי פיזיותרפיה שאינן עוזרות, לפחות כך קרה למטופלת שהגיעה אלי בחוסר אונים.

טיפול תרופתי בדאבת שרירים

טיפול תרופתי בדאבת השרירים מתבסס על מספר תרופות המשפיעות על עיבוד כאב במערכת העצבים המרכזית. חלק מתרופות הנהוגות כיום אלו הן במקורן תרופות נוגדות דיכאון, אך תרופות אלו יעילות גם אצל חולים שאינם סובלים מדיכאון.

טיפול טבעי בפיברומיאלגיה

הטיפולים האלטרנטיביים יכולים לכלול שילוב של רפלקסולוגיה ביחד עם טיפול בהילינג אנרגטי אשר מקלים על התופעות הקשות ואף עשויים לפתור אותן.

טיפול תזונתי בפיברומיאלגיה: מבחינת תזונה ניתן לצרוך קטניות לצורך העלאת האנרגיה בגוף, וכמו כן בננות ואוכמניות – מקור למינרלים אשלגן ומגנזיום.
לרשימת מטפלים בפיברומיאלגיה לחצו על הקישור

Back to top button